Buda+Pešť+TGI Fridays = velikonoční víkend 

Byl velikonoční víkend. Trochu prodloužený o nově nabité páteční volno. A jak naložit se čtyřmi dny volna? Chtělo to trošku oddych a vyrazit do ciziny. Na Londýn byla zima, na jižní Evropu vlastně ještě taky. Slovenko a Tatry by byly lepší spíš za jistého slunce. Volba padla na Budapešť, maďarskou metropoli plnou vydatného jídla, horkokrevných Maďarů, palinky a termálů. Navíc, kdo by nechtěl vidět dřívější kulturní metropoli východu?

Velikonoce v Budapešti

Velikonoce v Budapešti

Vypravili jsme se ve dvojici a doufali, že kombinovaná světaznalost, jazyková vybavenost a společné nadšení do procházek, historie a touhy poznat ostrost maďarského národa a jejich papriky nám bude pro toto město stačit. A stačilo. Češtinu a slovenštinu jsme slyšeli na každém kroku. Aby taky ne, vybrali jsme si velikonoční svátky a Slováci to mají opravdu kousíček. Domácímu jazyku naštěstí díky jazykové znalosti Maďarů zase nebylo třeba porozumět.

Pro toho, kdo tam nebyl, je Budapešť příjemně překvapivá směs Prahy a Vídně. Podle nás sice nedosahuje takové přítulnosti a možnost pro bádání v historii v kostelech, budovách či sochách jako Praha a věhlasu nádherné Vídně. Ale to přece neznamená, že tady nenajdeme to nej, co město nabízí.

TGI Fridays

TGI Fridays Oktogon

Naším hlavním cílem byla budapešťská restaurace TGI Friday´s. Ze dvou restaurací jsme si vybrali tu v centru u velkého kruháče, kde na nás skákala reklama konkurence. Ale my jsme se nedali odradit a na kvalitním obědě v TGIF trvali. Náš celosvětový řetězec restaurací je založen na kvalitních surovinách, výborných kombinacích chutí a atmosféry, kterou jinde nenajdete. Chtěli jsme si zahrát na mystery shoppery a překvapit místní tvůrce gastro zážitků. Nevyšlo. Prostě a jednoduše se potvrdilo, že milí a příjemní číšníci a servírky, profesionální kuchaři a příjemná atmosféra jsou ve všech restauracích Friday´s, nehledě na mateřský jazyk. I pan šéfkuchař přišel a vtipkoval s námi. Není to právě to, co ve většině restaurací v Česku chybí?

Jídlo vysoké kvality, originální koncept s usměvavými lidmi budeme v TGI Friday´s hledat i nadále po celém světě:)

Důvody proč navštívit Budapešť:

Termály – není nad teplou koupel. Lázeňskou kulturu přinesli do Budapeště staří Turkové. Za dobu existence jich zde vznikla celá řada a není divu, že si pomalu nemůžete vybrat. Co doporučení, to jiné lázně. Největší, nejstarší, nejhezčí. S venkovním nebo krytým bazénem.

 

Lázně Szechenyi

Lázně Szechenyi

Langoše – už jako malá jsem u Balatonu prosila tátu, aby mi vystál frontu na tu smaženou, tukem nasáklou a česnekem, kečupem a sýrem potřenou delikatesu. Tentokrát byly naším objevem v Budapešti langoše na sladko. S Nutelou, ovocem, ořechy, kokosem, a dokonce i s pudinkem. Ještě, že jsme měli denně tolik pohybu.

Langoš

Maďarská kuchyně – jednoznačně guláš. To je prostě must. Nejlépe několikrát. V restauraci, na největší tržnici. My jsme vyzkoušeli na velikonočních trzích.

Maďarská kuchyně

Maďarská kuchyně

Maďarský guláš

Maďarský guláš

Noční život – místní horkokrevní domorodci nám doporučili místo v centru, kde se to jen hemží příjemnými podniky a restauracemi. Podle vlastní zkušenosti doporučujeme vyzkoušet opravdu autentický, obvykle trochu zapadlý, maďarský bar či restauraci. Měli jsme sice problém přečíst maďarské menu, ale v metropoli umí většina Maďarů bez problémů anglicky.

Food orgasmus

Food orgasmus

Cenová i časová dostupnost – co dodat. Při dobrém stavu D1 jste v Budapešti z Prahy i za 5 hodin. Spojené dálnice, zastávky pouze pro dálniční známku a jste tam hned. Ceny jsou podobné těm českým. Navíc si s forinty budete připadat jako milionáři:)

Velikonoční trhy

Velikonoční trhy

Víno – pro milovníky moku z hroznového vína je to ráj. Tokajské víno jsme vyzkoušeli, vnímali všemi smysly a zamilovali si.

Památky – úžasná historie města, které zažilo nájezdy z východu, válečné bombardování ze západu a následné socialistické revoluce, je sice dnes již trochu pasé. Na historických místech si ji však můžete připomenout. Budovy hradu, rybářské bašty, parlamentu, bazilik a kostelů určitě navštivte.

Maďarský parlament

Maďarský parlament

Mosty přes Dunaj – pro nás příjemné překvapení. Podél Dunaje v Budapešti nenajdete jediný podobný most. Každý z nich je originální svoji podobou, stářím, použitým materiálem ale také barvou. Tak můžete vidět most osvětlený žlutou, zelenou, oranžovou či bílou barvou. Decentně samozřejmě.

Noční Budapešť

Noční Budapešť

TGI Friday´s Budapešť 🙂

TGI Fridays Budapešť

TGI Fridays Budapešť

 

Comments are closed.